Geziler

Okul öncesi dönem çocuklarına öğrendikleri bilgileri pekiştirmek amaçlı yapılan alan gezileri çocukların bütün gelişim alanlarını destekleyen yaşayarak, eğlenerek, gözlemleyerek öğrenmelerini sağlayan etkinliklerdir.

Çocukların gezi etkinliklerinde akranları ile farklı yerlerde paylaşımları duyu organlarının gelişimine yardımcı olur. Varlıklar, olaylar arasında somut ve soyut durumlar arasında bağlantı kurmalarını sağlar. Çocukların kavramlarla ilgili bilgileri anlamakta yardım etmekte ve çocuklarda öğrenmenin kalıcı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda anlamlı öğrenmelerine önemli bir araç olup, ilgisiz öğrencileri bile motive etmektedir.

Okul öncesi öğretmenlerin alan gezileri farkındalıkları, bilgi,  beceri ve uygulamalrı çocukların gelişiminde çok önemlidir. Çocukların görsel gözlem kazanımlarını zenginleştirirken farklı yerlerde farklı insanlarla iletişim kurabilme becerilerinin süslenmesinde alan gezilerinin önemi yadsınamaz. Çocukların ifade edici dil gelişimlerinde olumlu kazanımlar yaşanırken, doğru soru sorabilme ve anlamı yanıtlayabilme becerileri kazandıracaktır.

Okul öncesi alanda kaliteli hizmet anlayışından yola çıkan temel yapa çocuk evi çocuklar, eğitmenleri ile alan gezisi etkinlikleri programında mutlaka yer almaktadır.