Matematik Eğitimi

Temel Yapa Çocuk Evi’nde uygulanan eğitim programının çok önemli bir bölümü matematik etkinliklerinden oluşmaktadır. Matematik programı okulumuzda çocuklarla oyunlar yoluyla eğlenerek öğretilmektedir.

Özellikle öğrenme merkezi alanlarından birinin içeriği hergün matematik ve okul oyunlarına yer vererek düzenlenmektedir.

Çocukların matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmelerini sağlamak temel amaçtır ve yaşamımızın içinde yer alan matematiğe dikkat çeker.

Okul öncesi dönemde çocuk matematiği öncelikle nesneler ve varlıklarla tanışarak inceleyip dokunarak öğrenir. Arkasından iki boyutlu düzlemde matematik çalışmaları yapar. Arkasından imgesel ve sembollerle matematiksel yaşantı devam eder. Okul öncesinde matematikte sayı semboller (1-10 arası) öğrenilir. Temel yapa çocuk evi’mizde çocuklarla sayı sayma, sıralama, eşleştirme, sınıflara, gruplara, mantıksal düşünme, ölçme, serileme, karşılaştırma, şekil etkinlikleri, örüntü ve grafik çalışmaları oyun teknikleri ile uygulanmaktadır. Ve takım tekniğinde çocukların zaman kavramlarının gelişimi desteklenmektedir. Ayrıca grafik kullanma becerileri gelişmektedir. Günlük yaşamda karşımıza sıklıkla çıkan matematiksel beceriler çocuk oyun yoluyla kavrayarak eğlenerek öğrenebilmektedir.

Özellikle eğlenerek oynama çocuğun matematik becerilerine karşı özgüvenle ve yapabilirim bakış açısıyla yaklaşımlarını yol açmaktadır. Çocuklarımızın en keyifle katıldıkları etkinliklerdir.