Mutfak Etkinlikleri

Temel Yapa Çocuk Evi’nde öncelikle çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları besinleri faydaları vitaminler ne işe yarar başlıklarıyla ve aşçımız feride hanımın mutfağında sağlıklı yiyeceklerle desteklemektedir.

Ayrıca çocuklarla ayda bir kere kendi yemeklerini hazırlamakta, hazırladıkları yiyecekleri daha keyifle tüketmektedirler.

Bu besinleri hazırlarken ayıklama, sayma, doğrama, parçalama, kesme uygulamaları ile ince motor gelişimlerine katkı sağlamakta ve çocuklar kendi hazırladıkları besinleri daha severek tüketmektedirler.

Programda gezi programında yer alan pazar ziyareti ile bir araya geldiğinde pazar alışverişlerini yaparak okula geldiklerinde sebze ve meyveleri yıkayarak, kabuklarını soyarak hazırlık aşamalarını tamamlamaktadırlar.

 

Okulumuzda çocuklar mutfak etkinliklerinde turşu kurma, pizza, börek sarma, meyve salatası, bezelye ayıklama, kek, kurabiye yapımı gibi besinler hazırlamaktadırlar.

Ayrıca 4-5 yaş çocuklarından her gün görevli 3 çocuk öğle yemeğinde arkadaşları için yemekhanede servis hazırlayarak sofra kurmaya yardım etmektedirler. Bu etkinliklere sorumluluk alma, özgüven, el göz koordinasyonu ve iletişim becerileri desteklenmektedir.